Czy warto magazynować energię?

Często podczas burzy następuje przerwa w dostawie elektryczności. Awarie trwają dość długo, jeśli linie wysokiego napięcia ulegają zniszczeniu w trakcie wichur, które są coraz częstszym zjawiskiem w Polsce. Obserwując domy jednorodzinne, na ich dachach coraz częściej można zauważyć panele fotowoltaiczne. Pozwalają uniezależnić się od dostawcy prądu elektrycznego, który nierzadko podnosi ceny za usługę dostawy prądu. Z myślą o takich, ale i wielu innych przypadkach zrodził się pomysł magazynowania energii elektrycznej w domu!
Fotowoltaika w domu

O co w tym chodzi?

System magazynowania energii słonecznej składa się z akumulatora i zestawu fotowoltaicznego. Wykorzystuje padające promienie słoneczne. Jeśli panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii niż dzienne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, zostaje ona zmagazynowana w akumulatorze. Naładowana bateria przydaje się na przykład nocą lub w pochmurne dni. Ideą tego systemu jest przechowywanie wytworzonej energii i wykorzystywanie jej wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na dotarcie promieni słonecznych do urządzenia. Nadmiar można również oddać do sieci publicznej bądź skierować go do zasilania na przykład pompy ciepła centralnego ogrzewania. Samo posiadanie paneli fotowoltaicznych na dachu to już spore oszczędności, a inwestując w magazynowanie energii elektrycznej, można zaoszczędzić niemałe pieniądze i poczuć się uniezależnionym od publicznej sieci. W dużym skrócie - to coś jak powerbank dla naszego smartfona!

Czy warto zainwestować w domowy magazyn energii?

Zdecydowanie tak! To innowacyjne, dobrze rokujące rozwiązanie, jeszcze mało znane w naszym kraju, pozwala na stuprocentowe wykorzystywanie energii wytworzonej dzięki naturze. Poniżej przedstawiamy kilka bezdyskusyjnych zalet fotowoltaiki:

● Stajesz się niezależny od publicznych dostawców prądu i kiedy sąsiedzi nie mają energii przez burzę czy wichurę, Ty nie musisz się tym przejmować, bo korzystasz ze swojego magazynu!

● Można korzystać z tego nowoczesnego rozwiązania wszędzie tam, gdzie nie dociera tradycyjna energia elektryczna, na przykład do domku w lesie czy na działce.

● Nie musisz obawiać się o przerwy w dostawie prądu, gromadzisz energię na wszelkie potrzeby. Masz również możliwość skierowania prądu w inne części gospodarstwa domowego.

● Nie martwisz się kolejnymi podwyżkami dostawcy prądu - Twoje gospodarstwo pozyskuje go samo!

● Urządzenia, które masz w swoim gospodarstwie domowym, są zabezpieczone przed uszkodzeniem w wyniku przepięcia ze strony sieci. Spalony zasilacz od laptopa czy nienadający się do użytku telewizor po burzy to już przeszłość.

Największą zaletą korzystania ze źródeł odnawialnej energii w postaci domowego magazynu jest jednak fakt, że chronimy środowisko naturalne, bo nie produkujemy niebezpiecznych odpadów i nie emitujemy do atmosfery szkodliwych substancji. Nie zastanawiaj się - przyłącz się już dziś i chroń naszą planetę!